1 грудня – Всесвітній День боротьби зі СНІДом та День солідарності з ВІЛ-інфікованими людьми. Щороку, 1 грудня, відповідно до рішень Всесвітньої організації охорони здоров’я та Генеральної Асамблеї ООН, прийнятих у 1988 році, Україна разом з міжнародною спільнотою традиційно відзначає Всесвітній день боротьби із СНІДом.

         Головна мета Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом — звернути увагу суспільства на цю проблему.

          Сьогодні ВІЛ – це не вирок. Люди  з вірусом імунодефіциту можуть жити звичайним життям, народжувати дітей, працювати, подорожувати тощо. Достатньо вчасно вживати ліки. Якщо ВІЛ-інфекція діагностується вчасно, відразу розпочинається АРТ і надається необхідне лікування пацієнту, а відтак людині гарантується якісне та повноцінне життя.

Що ми повинні знати про ВІЛ-інфекцію/СНІД

          Хвороба з назвою СНІД щороку прогресує та забирає життя мільйонів людей. Хвороба СНІД викликається ВІЛ – вірусом імунодефіциту людини. Інфікованих людей називають ВІЛ-позитивні. Проте лише кінцева стадія хвороби називається СНІД – синдром набутого імунодефіциту людини. Для СНІДу не існує перешкод, він однаково вражає чоловіків, жінок і дітей. На планеті 40 мільйонів людей на сьогоднішній день інфіковані ВІЛ.

           Дуже важливо знати як передається ВІЛ і, також, знати як від нього захиститися. ВІЛ передається трьома чітко визначеними шляхами:

  • ВІЛ може передатися при незахищеному статевому контакті, якщо один із партнерів є носієм.
  • ВІЛ може передаватися через кров: переливання зараженої крові, використання брудних шприців під час прийому наркотиків, брудні голки, пірсинг, татуювання, використання забрудненого, зараженого кров’ю леза, манікюрних наборів. Тому вкрай важливо використовувати одноразові голки та леза. 
  • ВІЛ може передаватися від ВІЛ-позитивної матері до дитини під час вагітності, пологів або годування груддю.

             Якщо ВІЛ-позитивна матір вирішить народити дитину, лікар зможе їй допомогти та призначити лікування, найбільш ефективне на сьогоднішній день, що знизить ризик зараження дитини. Таким чином існує лише три шляхи зараження ВІЛ: статевим шляхом, через кров та від матері до дитини, а решта шляхів про які ви можете почути — лише домисли.

Наступні твердження є істинною правдою:

  • ВІЛ не можна вдихнути, немає його в сльозах, поту, слині, неможливо заразитися, доторкнувшись до зараженої людини.
  • Шкіра – нездоланний бар’єр для ВІЛ.
  • Такі комахи як комарі не переносять ВІЛ.
  • Можна торкатися, обніматися, цілуватися із ВІЛ-позитивною людиною, можна носити одяг ВІЛ-позитивної людини.
  • Можна користуватися предметами та пристроями, туалетом, душем, білизною разом із ВІЛ – інфікованою людиною.

          Єдина можливість переконатися та виявити чи заражена людина ВІЛ – пройти тестування. Тест допомагає виявити ВІЛ-інфекцію завчасно, за декілька років до того, як розвинеться хвороба. Здійснюється тестування через простий аналіз крові.

          В Україні створені центри анонімної та безкоштовної консультації, де є можливість пройти тест. Краще знати «ТАК», що дає можливість своєчасно почати адекватне лікування та попередити розвиток і прогресування хвороби. Ефективність лікування полягає в тому, що зменшується кількість вірусу в крові. Таким чином, можна жити з вірусом і жити звичайним життям. Проте, важливо не забувати про заходи безпеки , про які вже йшла мова.

           Сьогодні лікування, на жаль, не може привести до одужання, проте, воно може повернути людину до нормального ритму життя, бо попереджує розмноження вірусу та розвиток хвороби.

           Слід пам’ятати: якщо ти ВІЛ-інфікований — ти не самотній. Необхідно приєднатися до групи ВІЛ-позитивних людей, отримуючи допомогу асоціацій, центрів тощо.

            У жодному разі ВІЛ не може стати перешкодою при прийомі на роботу або стати причиною припинення трудової діяльності. ВІЛ-позитивна людина не зобов’язана повідомляти роботодавця про свій статус.

             ВІЛ може торкнутися кожного, тому важливо надавати ВІЛ-інфі кованим психологічну підтримку. ВІЛ-позитивна людина має право вести особисте життя, право мати друзів, право жити, одержувати інформацію і освіту.

ГАРЯЧА ЛІНІЯ

Телефон довіри з питань наркоманії та ВІЛ/СНІД: 8-800-500-45-10 (дзвінки по Україні безкоштовні).